0
Kosz

Tuja Kupić Tuja Tuja Cena

Tuja koreańska

Оpis i cechy żywotnika koreańskiego

Tuja koreańska jest mało popularny i rzadko uprawia się go w polskich ogrodach, jest niskim krzewem, rosnącym dziko w Koreańskich górach. Korona żywotnika szeroka i luźną, gałązki są miękkie.

Na początku rośnie jako krzew i ma płaskokulisty pokrój, a w przyszłości zmienia pokrój na drzewkowaty. Żywotnik koreański osiąga do 2 m wysokości w naturalnych warunkach.

Cechy żywotnika koreańskiego:

  • łukowato wznoszące i pokładające się cienkie pędy, które później zwisają do ziemi;
  • bardzo wolny wzrost drzewa;
  • zielone łuski z jednej strony oraz białosrebryste z drugiej;
  • drobne szyszki (8-9 mm) purpurowoczerwonego oraz zielonego koloru, składają się z czterech par łusek.

Uprawa żywotników koreańskich od wiosny do jesieni

Sadzenie

Tuja koreańska preferuje stanowiska słoneczne. Krzew wymaga gleb umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych ogrodowych oraz lekko kwaśnych.

Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, o umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Roślina trująca.

Tuja koreańska - podlewanie.

Żywotniki koreańskie muszą być regularnie podlewane wiosną i latem 1-2 razy w tygodniu rano lub późnym wieczorem. Jesienią tuje również obficie podlewamy, przed atakiem mrozów.

Podlewać tuja koreańska warto kierując wodę na ziemię obok pnia, nie można lać wody z góry na roślinę. Nie poleca się podlewać drzewa zimną wodą.

Nawożenie.

Tuja koreańska lubi nawożenie, które jest efektem szybkiego wzrostu roślin. Są używane różne nawozy, które wolno działają, lub zapobiegają chorobom grzybowym. Takie nawozy stosujemy 2-3 razy w ciągu roku. Pierwsze – na początku maja, drugie – na początku lipca i ostatnie – od końca września do połowy października.

Cięcie i formowanie.

Żywotnik koreański nie musi być przycinany, może mieć swój naturalny pokrój. Jeśli już jest taka potrzeba, najczęściej cięcie wykonujemy na początku wiosny, gdy znika ujemna temperatura. Obcinamy wszystkie zaschnięte, martwe i chore gałęzie. Możemy również skrócić wszystkie wybujałe pędy oraz wyrastające poza pożądany kontur korony.

Choroby i szkodniki.

Tuja koreańska jest bardzo odporny na ataki szkodników i choroby. Szkodnikami mogą być mszyce i przędziorek, które potrafią wyssać pożywne soki z drewek, powodując żółknięcie, brunatnienie, a w przyszłości zamieranie igieł.

Warto pamiętać, że brązowienie igieł nie koniecznie jest oznaką choroby – to mogą być przemarznięte pędy. Również warto wspomnieć o fizjologicznych chorobach, które wynikają np. z nieprawidłowego nawożenia roślin nawozami mineralnymi, jakie może doprowadzić do zasolenia podłoża.

Musimy też zwracać uwagę na psy i koty, które mogą zrobić znaczną szkodę roślinom.

Przesadzanie i okrycie na zimę.

Żywotniki koreańskie to drzewka ozdobne, które można swobodnie przesadzać z jednego miejsca na drugie. W nowym miejscu wystarczy zapewnić żywotnikowi odpowiednie warunki i dobre nawodnienie. Liczy się też ochrona przed ostrym słońcem.

Najlepszy czas na przesadzanie tui trwa od końca sierpnia do połowy października. Żywotniki, które mają odsłonięte bryły korzeniowe, można sadzić wiosną – od końca marca do początku maja. Drzewka rosnące w doniczkach możemy przesadzać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, ale nie później niż do pierwszej połowy października.

Tuja koreańska jest bardzo odporna na mróz, więc nie wymaga koniecznego okrycia na zimę. Jednak jeśli zdarzy się silny mróz, takie młode krzewy warto owinąć włókniną ogrodniczą lub okryć gałązkami drzew iglastych.

Rozmnażanie żywotników

Nasiona.

Nasiona tui są sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Najlepszy czas dla sadzenia nasion do małych pojemniczków lub paletek to późna jesień. Można pojemniki przykryć folią lub plastikowymi butelkami, aby zapewnić roślinom wilgoć i ciepło. W przypadku folii, warto wietrzyć nasiona codziennie, inaczej zaczną pleśnieć i gnić. Małe sadzonki na początku maja, można wysadzić na stałe miejsce.

Sadzonki

Najlepszy czas dla rozmnażania żywotników koreańskich poprzez sadzonki wiosną – od marca do kwietnia lub późnym latem – od początku sierpnia do końca września. Wegetatywne rozmnażanie żywotników poprzez sadzonki zabezpiecza zachowanie wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku.

Posadzone rośliny w powyższych terminach mają się ukorzenić przed początkiem zimy. Należy zapewnić w tym czasie stałe nawodnienie oraz zaciszne miejsce w półcieniu. Należy okrywać sadzonki na czas zimowy.

Żywotnik koreański w projektowaniu krajobraz

Tuja koreańska lubi miejsca słoneczne lub pół cieniste. Ta odmiana żywotnika jest polecana do przydomowych ogrodów. Drzewka warto sadzić pojedynczo czy w grupach na rabatach lub do podsadzania większych drzew. Rzadko można spotkać żywotniki koreańskie w ogrodach botanicznych. Jest polecana dla kolekcjonerów.